Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym nie przewiduje, w jaki sposób powinno dojść do zorganizowania grupy (zobacz: Co to jest „grupa” w rozumieniu Ustawy?). Przepisy nie regulują także stosunków wewnętrznych pomiędzy osobami, które chcą grupę utworzyć.
Utworzenie grupy, czyli zebranie co najmniej 10 osób, które chcą dochodzić roszczeń tego samego rodzaju, opartych na tej samej podstawie faktycznej (zobacz: Kiedy postępowanie grupowe jest dopuszczalne?) może zasadniczo nastąpić w dowolny sposób. Takie działania może w szczególności podjąć osoba deklarująca wolę pełnienia funkcji reprezentanta grupy. W zależności od specyfiki lub charakteru konkretnej sprawy, proces wstępnego formowania składu osobowego grupy może również – w uzgodnieniu z taką osobą – koordynować profesjonalny pełnomocnik (adwokat lub radca prawny), który będzie następnie reprezentować powoda w procesie.
Jeśli uważasz, że posiadasz roszczenie, które może być dochodzone w postępowaniu grupowym, w szczególności jeżeli zostałeś poszkodowany zdarzeniem wyrządzającym szkodę równocześnie wielu innym osobom (podmiotom), prosimy o skorzystanie z Formularza zgłoszeniowego.
W treści formularza prosimy o: