Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział XXV Cywilny w składzie:
Przewodniczący: SSO Sylwia J. Łuczak
Sędziowie: SSO Anna Błażejczyk, SSO Tomasz Gal
po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2017r. w Warszawie na rozprawie w postępowaniu grupowym sprawy z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miasta S. (reprezentanta grupy) przeciwko (…) Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. o zapłatę, ewentualnie o ustalenie postanawia:
I. na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U.2010.7.44) (dalej jako: „u.d.p.g.”), zarządzić dokonanie jednorazowego ogłoszenia o wszczętym postępowaniu grupowym o następującej treści:
„Przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XXV Wydział Cywilny wszczęte zostało postępowanie grupowe w trybie u.d.p.g. z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miasta S. przeciwko (…) S.A. z siedzibą w W. sygn. akt XXV C 915/14.
Miejski Rzecznik Konsumentów w Urzędzie Miasta S. jako reprezentant grupy wnosi o:
1) o zasądzenie od pozwanego – (…) S.A., zwrotu, kwot pobranych przez pozwanego od członków grupy bez podstawy prawnej jako opłata likwidacyjna, w oparciu o niedozwolone postanowienia umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, zawartych pomiędzy pozwanym a członkami grupy;
2) ewentualnie o ustalenie, że pozwany – (…) S.A. ponosi odpowiedzialność wobec członków grupy z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia wynikającego z wykonywania przez członków grupy nieważnych umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi .
Każdy, kto:
1) zawarł jako konsument z (…) S.A. umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, na czas nieoznaczony, ze składką podstawową opłacaną regularnie, z sumą ubezpieczenia na wypadek śmierci w wysokości 100 złotych („umowa ubezpieczenia”), w oparciu o wzorzec umowy stosowany przez (…) S.A., określający w tabelach opłat i limitów zasady ustalania wysokości opłaty likwidacyjnej pobieranej przez (…) S.A. w razie rozwiązania umowy ubezpieczenia przed upływem 10 lat od daty jej zawarcia z przyczyn innych niż śmierć, zgodnie z którymi opłata likwidacyjna w dwóch pierwszych latach polisy wynosiła 2-krotność składki podstawowej należnej za pierwszy rok polisy (nie więcej niż wartość podstawowa polisy), zaś w kolejnych latach polisowych począwszy od 3 do 10 roku polisowego, wysokość tej opłaty wynosiła od 1,5-krotności do 0,3-0,6-krotności składki podstawowej należnej za 1 rok polisy, w zależności od roku, w którym umowa ubezpieczenia została rozwiązana oraz
2) rozwiązał zawartą z (…) S.A. umowę ubezpieczenia w okresie pierwszych 10 lat obowiązywania tej umowy, a (…) S.A. pobrała ze środków zgromadzonych na rachunku konsumenta opłatę likwidacyjną
może przystąpić do grupy, składając pisemne oświadczenie o przystąpieniu do grupy w nieprzekraczalnym terminie 3 (trzech) miesięcy od daty ukazania się tego ogłoszenia i przesyłając je do reprezentanta grupy – Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miasta S., na adres jego pełnomocników radców prawnych A. L. lub D. K., (…) s.c., ul. (…), (…)-(…) W.
Przystąpienie do grupy po upływie powyższego terminu jest niedopuszczalne.
Złożenie oświadczenia o przystąpieniu do grupy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na pełnienie funkcji reprezentanta grupy przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miasta S. oraz na zasady wynagradzania pełnomocnika.
Prawomocny wyrok ma skutek wobec wszystkich członków grupy, to jest osób, które przed upływem terminu wskazanego w tym ogłoszeniu złożą oświadczenie o przystąpieniu do grupy i zostaną uwzględnione w postanowieniu sądu określającym skład grupy.
ZASADY WYNAGRADZANIA PEŁNOMOCNIKA :
1.Każdy członek grupy za prowadzenie postępowania jest zobowiązany zapłacić pełnomocnikowi powoda („pełnomocnik”) wynagrodzenie, składające się z: wynagrodzenia ryczałtowego („opłata ryczałtowa”) oraz premii za sukces („premia za sukces”). Wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie pełnomocnika z tytułu świadczenia pomocy prawnej za prowadzenie postępowania egzekucyjnego.
2. Każdy członek grupy jest zobowiązany zapłacić pełnomocnikowi opłatę ryczałtową, która jest wyliczona na podstawie wysokości opłaty likwidacyjnej pobranej przez pozwanego („opłata likwidacyjna”). W pierwszej instancji oraz za prowadzenie postępowania przedsądowego, negocjacji i mediacji opłata ryczałtowa wynosi (…), zaś w drugiej instancji i przed Sądem Najwyższym (…) następujących kwot:
W przypadku gdy członek grupy dochodzi roszczeń związanych z więcej niż jedną umową ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym zawartą z pozwaną, wysokość roszczenia będąca podstawą obliczenia opłaty ryczałtowej, stanowi sumę opłat likwidacyjnych pobranych przez pozwanego od tego członka grupy.
3.Każdy członek grupy jest zobowiązany zapłacić pełnomocnikowi premię za sukces w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz członka grupy lub kwoty należnej członkowi grupy w wyniku zawartej ugody lub kwoty zwróconej członkowi grupy, jako:
3.1. (…) brutto ww. kwoty – gdy postępowanie będzie prowadzone w imieniu nie więcej niż 200 (dwustu) członków grupy,
3.2. (…) brutto ww. kwoty – gdy postępowanie będzie prowadzone w imieniu więcej niż 200 (dwustu) członków grupy i nie więcej niż 700 (siedmiuset) członków grupy,
3.3. (…) brutto ww. kwoty – gdy postępowanie będzie prowadzone w imieniu więcej niż 700 (siedmiuset) członków grupy.
4.Przez sukces („sukces”) rozumie się:
4.1. rozstrzygnięcie prawomocnie kończące postępowanie sądowe, inne niż: (i) wyrok oddalający powództwo w całości,(ii) postanowienie o odrzuceniu pozwu, (iii) ugodę zawartą z ubezpieczycielem.
5. Wynagrodzenie pełnomocnika będzie płatne przez członka grupy w następujący sposób:
5.1. część opłaty ryczałtowej, w wysokości 80% kwoty, o której mowa w pkt 2. powyżej, będzie płatna przez członka grupy w terminie 7 (siedmiu) dni po podpisaniu przez obie strony umowy o obsługę prawną; dowód uiszczenia części opłaty ryczałtowej członek grupy jest zobowiązany doręczyć pełnomocnikowi wraz z podpisanym przez siebie egzemplarzem umowy o obsługę prawną;
5.2. druga część opłaty ryczałtowej, w wysokości 20 %, o której mowa w pkt 2 powyżej, będzie płatna wówczas, gdy postępowanie będzie prowadzone w drugiej instancji i zostanie uiszczona przez członka grupy w terminie 7 (siedmiu) dni od wezwania przez pełnomocnika;
5.3. premia za sukces będzie płatna w terminie 7 (siedmiu) dni od otrzymania przez członka grupy kwoty, o której mowa w pkt. 3 powyżej. Jeżeli członek grupy otrzyma tylko część ww. kwoty lub będzie ją otrzymywał częściami, wówczas premia za sukces będzie płatna sukcesywnie, w wysokości równej odpowiednio: 10%, 7% lub 5% kwot otrzymanych przez członka grupy.
6. Wynagrodzenie pełnomocnika zostało określone jako kwoty brutto, które zawierają podatek VAT.
7. Wynagrodzenie pełnomocnika, tj. opłatę ryczałtową i premię za sukces należy wpłacać przelewem na rachunek bankowy pełnomocnika o numerze (…). Faktura VAT zostanie wystawiona i wysłana członkowi grupy w formie elektronicznej.
8. Wynagrodzenie obejmuje również techniczno-administracyjne wydatki pełnomocnika związane z prowadzeniem postępowania, w tym w szczególności wydatki związane z wysyłką i odbiorem korespondencji, kosztami telekomunikacyjnymi, podróżami prawników i pracowników pełnomocnika do sądów, do organów administracji, do innych instytucji, w których obecność będzie wskazana ze względu na prowadzenie postępowania, z podróżami na spotkania z osobami objętymi pozwem, z wyjątkiem kosztów dojazdów i pobytów, których celem będą spotkanie w miejscowościach oddalonych o ponad 200 km od W.
9. W przypadku, gdy członkami grupy są małżonkowie, każde z nich zawiera oddzielną umowę z pełnomocnikiem. Wynagrodzenie pełnomocnika liczone jest od każdego z małżonków osobno. Każdy z małżonków jest samodzielnym członkiem grupy”,
II. głoszenia dokonać w ogólnopolskim wydaniu dziennika Rzeczpospolita w dziale komunikaty i przetargi, czarną czcionką 32 moduły (4×8) 165 mm x 329,6 mm.