Postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu I Wydział Cywilny z dnia 31 sierpnia 2021 r.
I C 1987/19

Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział I Cywilny w składzie następującym:

Przewodniczący:           SSO Katarzyna Jelewska-Sterczała

po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2021 roku w Poznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa [dane 31 osób] przeciwko (…) spółka akcyjna z siedzibą w P. o ustalenie

postanawia:

zarządzić zamieszczenie ogłoszenia o wszczęciu postępowania grupowego przez okres 21 dni na stronie BIP Sądu Okręgowego w Poznaniu, a także stronie internetowej pozwanego (…) spółka akcyjna z siedzibą w P. o treści:

„Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu w Wydziale I Cywilnym wszczęte zostało postępowanie grupowe, w trybie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. nr 7 z 2010 r. poz.44, ze zmianami) z powództwa J. P., działającego jako reprezentanta grupy, przeciwko (…) spółka akcyjna z siedzibą w P., sygnatura akt I C 1987/19. J. P. jako reprezentant grupy wniósł o ustalenie, że pozwany ponosi co do zasady odpowiedzialność odszkodowawczą względem powoda oraz Członków Grupy za wyrządzone im szkody z tytułu niewykonania oraz nienależytego wykonania obowiązków, jakie ciążyły na nim, jako podmiocie zarządzającym Funduszem (…), przy czym wartość odszkodowania winna zostać ustalona według zasady 54,38 PLN za każdy certyfikat, podlegający umorzeniu w trakcie likwidacji Funduszu, a także o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych. Uzasadniając swoje roszczenie reprezentant grupy zarzucił pozwanemu zaniechanie zbycia majątku w terminie zakreślonym statutem oraz podjęcie decyzji o przedłużeniu działalności Funduszu, co spowodowało 45 % deprecjację wartości majątku. Podał, że likwidator – (…) S.A. z siedzibą w K. wypłacił uczestnikom tzw. wartość umorzeniową certyfikatu po 64,68 PLN. Nadmienił, że w konsekwencji po stronie uczestników Funduszu wygenerowało to realną stratę w wymiarze 54,38 PLN (119,06 PLN – 64,68 PLN).

Każda osoba, która zawarła umowę nabycia certyfikatów Funduszu (…), których subskrypcja odbywała się w maju i czerwcu 2004 roku oraz stwierdzi, że jej roszczenie może być objęte tym powództwem grupowym, może przystąpić do sprawy składając pisemne oświadczenie. Oświadczenie należy złożyć reprezentantowi grupy – J. P., za pośrednictwem Kancelarii Prawnej Adwokat A.N., ul. (…) P. w terminie dwóch miesięcy od dnia ukazania niniejszego ogłoszenia.

Przystąpienie do grupy po upływie powyższego terminu jest niedopuszczalne.

Złożenie oświadczenia o przystąpieniu do grupy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na pełnienie funkcji reprezentanta grupy przez J. P. oraz zasady wynagradzania pełnomocnika. Wynagradzanie pełnomocnika reprezentanta wynosi 738 PLN jako wynagrodzenie podstawowe za prowadzenie sprawy na rzecz każdego z członków grupy. W przypadku wydania wyroku zasądzającego na rzecz członków grupy lub w przypadku zawarcia ugody (sądowej lub pozasądowej) pełnomocnik otrzyma wynagrodzenie dodatkowe w wysokości 15% brutto od kwoty uzyskanego świadczenia przez każdego z członków grupy, liczonego jako suma należności głównej i odsetek.

Prawomocny wyrok ma skutek wobec wszystkich członków grupy, które skutecznie złożą oświadczenie o przystąpieniu do postępowania grupowego i zostaną uwzględnione w postanowieniu sądu określającym skład grupy.”