Sąd Okręgowy w Łodzi II Wydział Cywilny w składzie:
Przewodniczący: SSO Dorota Liczberska-Dębska
Sędziowie: SSO Sylwia Łopaczewska, SSO Katarzyna Bielczyk
po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2019 r. w Łodzi na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa M.D. – reprezentantki grupy przeciwko […] S.A.o zapłatę
postanawia:
rozpoznać sprawę w postepowaniu grupowym.
Pozew w sprawie niniejszej spełnia warunki do rozpoznania sprawy nim zainicjowanej w postępowaniu grupowym określone w art. 1 ustawy z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. 2018.573 t.j.) Dochodzone roszczenia są jednego rodzaju – członkowie grupy, w licznie 10 osób, domagają się, na takiej samej podstawie faktycznej i prawnej, zwrotu całości kosztów, jakie ponieśli w związku z zawarciem umowy z pozwaną spółką.
Roszczenia zostały ujednolicone w ramach podgrup (takie same kwoty dochodzone są solidarnie na rzecz uczestników podgrup) i dotyczą nienależytego wykonania umowy. Nadto członkowie grupy jak wynika z treści pozwu, są konsumentami.
Pozew zawiera wniosek o rozpoznanie w postępowaniu grupowym, a także oświadczenie powódki o tym, że działa w charakterze reprezentanta. Członkowie grupy złożyli oświadczenia o przystąpieniu do niej i wyrażeniu zgody na osobę reprezentanta.
Reprezentant załączył także umowę z pełnomocnikiem procesowym określającą sposób wynagrodzenia pełnomocnika.
Zgodnie z treścią przepisu art. 10 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym Sąd rozstrzyga na posiedzeniu niejawnym o dopuszczalności postępowania grupowego i odrzuca pozew, jeżeli sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym. W przeciwnym razie Sąd wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.
Po zbadaniu pozwu i zapoznaniu się z odpowiedzią na pozew strony pozwanej, Sąd postanowił, jak wyżej.