Postanowienie Sądu Najwyższego z 19 grudnia 2019 r.
I CSK 395/19

  1. Art. 391 § 2 zd. 1 k.p.c., w świetle którego w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie kasacyjne i orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu, znajduje odpowiednie zastosowanie w postępowaniu kasacyjnym.

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Tomasz Szanciło

w sprawie z powództwa Z. P. reprezentanta grupy działającej na rzecz (…) przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. i Prezydenta Miasta C., o ustalenie, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 grudnia 2019 r.,

na skutek skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. akt V ACa (…):

umarza postępowanie kasacyjne.

 

UZASADNIENIE

W sprawie o ustalenie, wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2018 r., Sąd Okręgowy w Warszawie ustalił odpowiedzialność pozwanego Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta C. i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. w związku z zawaleniem się hali wystawowej nr (…) w C. w dniu 28 stycznia 2006 r. i rozstrzygnął o kosztach procesu.

Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2019 r. Sąd Apelacyjny (…) oddalił apelację pozwanego i rozstrzygnął o kosztach procesu.

Pozwany, reprezentowany przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zaskarżając go w całości.

Następnie pismem z dnia 4 grudnia 2019 r. pozwany cofnął skargę kasacyjną, wskazując na wykonanie zobowiązania wynikającego z ugody zawartej przed Sądem Rejonowym w C. w dniu 5 listopada 2019 r. Jednocześnie wskazał, że z zobowiązaniem w ugodzie do cofnięcia skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie zostało powiązane zrzeczenie się przez stronę przeciwną wszelkich kosztów związanych z postępowaniem kasacyjnym.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 39821 k.p.c., jeżeli nie ma szczególnych przepisów o postępowaniu przed Sądem Najwyższym, do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy o apelacji, z tym że skargę kasacyjną cofnąć może również sama strona.

Odpowiednie zastosowanie znajduje więc m.in. art. 391 § 2 zd. 1 k.p.c., w świetle którego w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie kasacyjne i orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu. W odniesieniu do postępowania kasacyjnego oznacza to, że w wypadku cofnięcia skargi kasacyjnej Sąd Najwyższy umarza postępowanie kasacyjne, orzekając o kosztach tego postępowania.

Takie cofnięcie skargi kasacyjnej miało miejsce w niniejszej sprawie. Podkreślić przy tym należy, że cofnięcie skargi kasacyjnej jest czynnością procesową niepodlegającą kontroli sądu (por. np. postanowienia SN: z dnia 3 września 1998 r., I CKN 820/97, niepubl. i z dnia 14 czerwca 2017 r., I CSK 520/16, niepubl.).

Mając powyższe na względzie, na podstawie art. 391 § 2 w zw. z art. 39821 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.