Czego można domagać się w postępowaniu grupowym?

Treść żądania pozwu w postępowaniu grupowym zależna jest od tego, czy powództwo wnosi reprezentant grupy, czy podmiot upoważniony.

Klasyczne postępowania grupowe

Jeśli pozew wnosi reprezentant grupy, w każdej z ustawowych kategorii spraw, w których możliwe jest wszczęcie postępowania grupowego (zobacz: Jakie sprawy się kwalifikują?), powód może zasadniczo – tak jak w każdej sprawie cywilnej – wnieść jedno z trzech rodzajów powództw:

  • powództwo o zasądzenie,
  • powództwo o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa,
  • powództwo o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa.

Nadto, Ustawa zezwala na ograniczenie żądania pozwu do ustalenia odpowiedzialności pozwanego (pozwanych) w tych sprawach, w których można byłoby wnieść powództwo o zapłatę.

Przedstawicielskie postępowania grupowe

Z kolei jeśli pozew wnosi podmiot upoważniony (tj. w przypadku powództwa przedstawicielskiego), Ustawa wprost wskazuje na następujące możliwe żądania:

  • uznanie praktyki za naruszającą ogólne interesy konsumentów oraz nakazanie zaniechania jej stosowania bądź stwierdzenia zaniechania jej stosowania;
  • nałożenie na pozwanego obowiązku złożenia w wyznaczonym terminie jednokrotnego albo wielokrotnego oświadczenia w odpowiedniej formie i o odpowiedniej treści o stosowaniu przez pozwanego praktyk naruszających ogólne interesy konsumentów;
  • na podstawie odrębnych ustaw – roszczenia związane ze stosowaniem praktyk naruszających ogólne interesy konsumentów (np. zasądzenie odszkodowania w konkretnej kwocie, obniżenie ceny, rozwiązanie umowy).

Również w sprawach o roszczenia pieniężne z powództwa podmiotu upoważnionego dopuszczalne jest wystąpienie z powództwem o ustalenie odpowiedzialności pozwanego.