W dniu 21 maja 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym Rada Ministrów miała się zająć projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw (UC16).
Jak informują media, na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła ww. projekt ustawy. Oznacza to, że teraz projekt powinien zostać skierowany do Sejmu.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji nie opublikowano jeszcze projektu przyjętego przez Radę Ministrów. Gdy taka publikacja nastąpi, przedstawimy omówienie projektu zatwierdzonego przez Radę Ministrów.
Projekt ma implementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylającą dyrektywę 2009/22/WE – czyli dyrektywę o powództwach przedstawicielskich (dalej: „Dyrektywa 2020/1828”).
W ostatnim wpisie omawialiśmy projekt z 11 kwietnia 2024 r., który został skierowany na Komisję Prawniczą. W dniu 20 maja 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono kolejny (już siódmy) projekt – z dnia 14 maja 2024 r., który zawiera zmiany wprowadzone przez Komisję.
Projekt z 14 maja 2024 r. nie wprowadza zasadniczych zmian merytorycznych w stosunku do projektu z 11 kwietnia 2024 r. Zmiany mają przede wszystkim charakter porządkujący i techniczny, dostosowujący projekt do zasad techniki legislacyjnej.
W najnowszym projekcie dodano informację, że Dyrektywę 2020/1828 implementować mają następujące akty prawne:
Istotną zmianą wprowadzoną do projektu ustawy jest art. 6 stanowiący przepis intertemporalny, zgodnie z którym: „Do spraw prowadzonych w postępowaniu grupowym wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i do tego dnia niezakończonych stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym”.
Poza zmianami o charakterze redakcyjnym / porządkowym, w projektowanych przepisach UDRPG wprowadzono następujące zmiany:
Podsumowując, lada moment powinien rozpocząć się właściwy proces legislacyjny w polskim parlamencie. Czy Sejm wprowadzi istotne zmiany do projektowanych przepisów? Zobaczymy.