PROCES LEGISLACYJNY: Ustawa zmieniająca UDRPG uchwalona przez Sejm i Senat!

  • Agnieszka Trzaska-Śmieszek
  • Magdalena Osmęda
26 lipca 2024

Ustawa o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (druk sejmowy 148 oraz 153) została uchwalona! W dniu 24 lipca 2024 r. ustawę uchwalił Sejm RP, a już kolejnego dnia (25 lipca 2024 r.) ustawa została przyjęta bez poprawek przez Senat. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP i ogłoszeniu ustawy, nowe przepisy wejdą w życie.

Procedura legislacyjna odnosząca się do projektu ustawy implantującego tzw. dyrektywę o powództwach przedstawicielskich (tj. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylającej dyrektywę 2009/22/WE) w parlamencie przebiegła – można rzec – w ekspresowym tempie, po długich pracach nad samym projektem ustawy na etapie przed skierowaniem projektu do Sejmu RP.

Dnia 24 lipca 2024 r. miało miejsce II i III czytanie projektu ustawy i głosowanie nad projektem w Sejmie.

25 lipca 2024 r. projekt ustawy bez poprawek przyjął Senat, po uprzednim skierowaniu do prac w komisji senackiej (Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która rekomendowała w sprawozdaniu przyjęcie projektu przez Senat bez poprawek; druki senackie: 127127 A).

Ani Sejm ani Senat nie wprowadziły w toku prac parlamentarnych zmian merytorycznych do rządowego projektu ustawy, za przygotowanie którego odpowiedzialny był Prezes UOKiK, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Warto podkreślić, że projekt został uchwalony ponad podziałami politycznymi.

Projekt uzyskał zdecydowane poparcie posłów zarówno koalicji rządzącej, jak i ugrupowań opozycyjnych – za przyjęciem w całości projektu w brzmieniu z druku 539 (czyli w brzmieniu po pracach w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka) było 441 posłów, 18 posłów się wstrzymało, nikt nie był przeciw. Z kolei w Senacie wszyscy obecni senatorowie głosowali za przyjęciem ustawy bez poprawek (87 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się).

Ustawa niedługo stanie się elementem naszej rzeczywistości prawnej.

Choć nowe przepisy wejdą w życie z ponad rocznym opóźnieniem w stosunku do terminu implementacji tzw. dyrektywy o powództwach przedstawicielskich – cieszy fakt, że nowe przepisy zostały poddane szerokim konsultacjom, zostały dopracowane i przyjęte przy pełnej zgodzie politycznej. Już wkrótce przekonamy się, czy nowy podtyp postępowania grupowego sprawdzi się w praktyce i spełni oczekiwania dotyczące realnego wzmocnienia ochrony konsumenckiej oraz większego spopularyzowania samego grupowego trybu dochodzenia roszczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi wpisami, w których omawiamy założenia projektu ustawy implementującej Dyrektywę 2020/1828, w tym z naszą broszurą na ten temat. Nowe mechanizmy, które opisujemy w broszurze w niedługim czasie staną się elementem naszej rzeczywistości prawnej.