15 milionów PLN odszkodowań za zaniedbania w ochronie przeciwpowodziowej

28 marca 2024

22 marca 2024 r. Kubas Kos Gałkowski zawarła pierwszych 11 ugód w ramach negocjacji ugodowych prowadzonych po wygranym postępowaniu grupowym. Na ich podstawie nasi Klienci (11 podmiotów) otrzymają odszkodowania o łącznej wartości ponad 15 mln złotych (z odsetkami). Poszkodowanych reprezentowali: mec. Agnieszka Trzaska-Śmieszek oraz mec. Dominik Gałkowski – partnerzy KKG.

W kwietniu 2021 r. zakończyliśmy z sukcesem postępowanie grupowe prowadzone na rzecz grupy poszkodowanych, których mienie w 2010 r. zostało zalane wodami powodziowymi w okolicach PŁOCKA. W ramach postępowania grupowego sądy (w pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Płocku wyrokiem z 23 kwietnia 2018 r., sygn. akt I C 863/12, a w drugiej instancji Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt I ACa 1099/18, I ACz 1451/18) ustaliły, że trzy pozwane podmioty administracji publicznej (rządowej i samorządowej) podnoszą solidarną odpowiedzialność odszkodowawczą wobec 27 członków grupy, wynikającą z czynu niedozwolonego polegającego na niezgodnym z prawem wykonywaniu władzy publicznej przez pozwanych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej na obszarze właściwości pozwanych, które to zaniedbania łącznie doprowadziły do przerwania wału przeciwpowodziowego położonego wzdłuż lewego brzegu rzeki Wisły, km Wisły 611, w miejscowości Świniary, w gminie Słubice, w powiecie płockim, w województwie mazowieckim, w dniu 23 maja 2010 roku, i następnie dwukrotnego zalania, w maju i czerwcu 2010 r., obszaru położonego po lewej stronie Wisły w rejonie Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.

Już po zakończeniu postępowania grupowego o ustalenie odpowiedzialności – zaprosiliśmy podmioty odpowiedzialne za naprawienie szkody w świetle orzeczeń sądowych, tj. Skarb Państwa – reprezentowany przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie oraz Wojewodę Mazowieckiego, a także Województwo Mazowieckie do podjęcia rozmów ugodowych co do należnych naszym Klientom odszkodowań. Realnie rozmowy ugodowe rozpoczęły się jednak dopiero w połowie 2023 r., ponieważ w międzyczasie wszyscy Pozwani wnieśli jeszcze do Sądu Najwyższego skargi kasacyjne od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Skargi te zostały przyjęte do rozpoznania przez Sąd Najwyższy, ale szczęśliwie dla naszych Klientów – 12 kwietnia 2023 r. zostały oddalone wyrokami Sądu Najwyższego, sygn. akt II CSKP 28/23 oraz II CSKP 1948/22. Rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego stanowiły asumpt dla Pozwanych do przystąpienia do rozmów ugodowych dot. wypłaty odszkodowań. Ich pierwszy etap właśnie się zakończył podpisaniem pierwszych 11 ugód.

Przedmiotem ugód są roszczenia o zapłatę odszkodowania przysługujące poszkodowanym względem podmiotów odpowiedzialnych wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w zapłacie odszkodowania.

Wynegocjowane ugody gwarantują naszym Klientom konkretne odszkodowania odpowiadające wartości doznanych przez nich szkód (zasadnicze ustępstwa poszkodowani w ramach ugód poczynili tylko w zakresie części roszczenia odsetkowego).

Negocjacje ugodowe – w niecały rok po powiedzeniu w sprawie grupowej „ostatniego słowa” przez Sąd Najwyższy – pozwoliły na otrzymanie odszkodowań przez członków grupy. Niestety, w świetle aktualnych realiów funkcjonowania polskiego sądownictwa – pomimo przesądzenia odpowiedzialności odszkodowawczej, zamknięcie spraw sądowych o odszkodowanie, w tak krótkim czasie nie byłoby wykonalne. Indywidualne sprawy o zapłatę trwałyby co najmniej 2-4 lata, m.in. dlatego, że w sprawie o odszkodowanie standardowo sąd korzysta z pomocy biegłego w zakresie wyceny szkody i należnego odszkodowania, co prowadzi do wydłużenia postępowania.

„Cieszymy się więc niezmiernie, że w polskim sektorze publicznym zaszły w ostatnich latach zmiany i sprawy z udziałem podmiotów publicznych można zakończyć nie tylko w sądzie, ale także w ramach polubownych sposobów zakończenia sporu – do czego istotnie przyczyniła się Prokuratoria Generalna i jej rekomendacje. Jesteśmy głęboko usatysfakcjonowani również, a może przede wszystkim dlatego, że po wielu latach postępowania grupowego – jego beneficjenci otrzymują odszkodowania.” – komentuje mec. Agnieszka Trzaska-Śmieszek, pełnomocnik Poszkodowanych.

Zawarte 22 marca 2024 r. ugody ze Stroną Publiczną nie są pierwszymi jakie zawieramy. To już trzecia grupa tego rodzaju ugód, przy czym dwie ich pierwsze – z października z 2022 r. i lutego 2023 r. – odnosiły się do poszkodowanych – byłych członków grupy naszego pierwszego postępowania grupowego, tzw. postępowania grupowego „SANDOMIERZ”.